
Kekszek
Fügés-diós biscotti (cantuccini)
A bármikor kivitelezhető édes semmiség
Az Olaszországból származó Cantuccini, avagy Biscotti di Prato sokak kedvence lesz, hiszen ha rájössz, hogy milyen egyszerű elkészíteni, és milyen sokáig eltartható, sorozatban gyártod a ropogós falatkákat. Maga az olasz biscotti szó annyit jelent: kétszersültek. Toszkánában például az étkezések záró részeként lelkesen mártogatják édes borba – nem csoda, hogy mindenki szélesen mosolyog az asztaloknál. Nos, azért a jó hírem az, hogy kávéba vagy teába mártogatva is remekül működik! Vagyis a bort elég lesz utána meginnunk.. :) A biscotti alapvetően egy mandulával ízesített ropogós keksz, viszont az ízvariációk száma szinte végtelen. A leggyakrabban előforduló változatok között van a csokis-diós, narancsos-fügés, mandulás-fügés, csokis-narancsos, ánizsos, áfonyás-pisztáciás, mazsolás stb. Ez most épp egy fügés-diós 'roppanat'. :)
Hozzávalók
Kb. 20 darabhoz
- 5 dkg puha vaj*
- 10 dkg (nád)cukor
- 1 bourbon vaníliás cukor
- 2 tojás
- 30 dkg liszt
- 1 teáskanál sütőpor
- 1 kisebb narancs reszelt héja
- 15 dkg dió (pörkölt
- durvára vágott)
- 10 dkg aszalt füge (nagyobb darabokra vágva)
- *legközelebb kipróbálom dupla vajmennyiséggel
Díszítéshez
- opcionálisan: 5 dkg olvasztott fehércsoki
Elkészítés
- A vajat a cukorral, a vaníliáscukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a narancs reszelt héját, a tojást, a lisztet a sütőporral, a durvára vágott diót és az aszalt fügét, majd egynemű tésztává gyúrjuk
- A tésztánkat tegyük egy sütőpapírral bélelt lemezre, és formázzunk belőle 2 cm vastag, 6-8 cm széles rudat. Hagyjuk langyosra hűlni, majd 1-1,5 cm széles csíkokra szeleteljük, és 140 fokon 10 percig egyik oldalon, majd megfordítjuk őket és 10 percig másik oldalon süssük készre. 175 fokon (légkeveréses funkción) 25-30 percig süssük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy megsült-e a közepe. Hagyjuk langyosra hűlni, majd 1-1,5 cm széles csíkokra szeleteljük, és 140 fokon 10 percig egyik oldalon, majd megfordítjuk őket és 10 percig másik oldalon süssük készre. Opcionálisan olvasztott fehércsokival díszíthetjük.


